DİYANET’TEN ENGELLİ ÇOCUKLARA ANLAMLI HEDİYE…

engelliçocuklarahediye

Diyanet’ten engelli çocuklara anlamlı hediye…

Diyanet İşleri Başkanlığı, görme ve işitme engelli çocuklar için önemli bir çalışmayı hayata geçirdi. Görme engelli çocuklar için Cemil Dede serisinin Braille alfabesi ile basımı gerçekleştirilirken işitme engelliler için de 12 kitaptan oluşan özel bir set hazırlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Basılı Yayınlar Daire Başkanlığı, görme engelli çocuklara yönelik bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Çocuklara namaz sure ve dualarının anlam ve mesajlarını hikâyeler eşliğinde anlatan “Cemil Dede namaz surelerini anlatıyor” “Cemil Dede namaz dualarını anlatıyor” adlı iki ayrı eserin Braille alfabesi ile çocukların beğenisine sunuldu. Eserde, Allah’ın mesajları, emir ve yasakları, akıcı ve sade bir dille anlatılırken, birbirinden güzel resimlerle de bu hikayeler destekleniyor. Cemil Dede ile okuyucular, tarihten günümüze, çöllerden yeşilliklere, dünyadan ahirete kısa, anlamlı ve keyifli bir yolculuk yapacak.

İşitme engelli çocuklara 12 kitaptan oluşan set

Diyanet İşleri Başkanlığı işitme engelliler için de örnek bir çalışma yaptı. Çocuklara, İslam dininin inanç ve ibadet konuları hakkında bilgi vermek üzere 12 kitaptan oluşan bir set hazırlandı. 7 ve üzeri yaş grubu işitme engelli çocuklar için hazırlanan eserden 4 bin adet basıldı. Yayımlanan eserler arasında “En mutlu yolculuğum”, “İyilik yapmayı seviyorum”, “Peygamberimi çok seviyorum”, Rabbimi çok seviyorum”, “İlk namazım” adlı eserler bulunuyor. Eserlerin, işitme engelli çocukların kavram seviyeleri ile dil gelişimlerinin yanı sıra metni okuyabilme ve anlayabilme becerilerine destek sağlaması amaçlanıyor.

Eserler, görme ve işitme engellilerin okullarına ve talep edenlere ücretsiz olarak gönderiliyor.

Öte yandan daha önceki çalışmalarda “Braille Kur’an-ı Kerim’i” yayıma hazır hâle getirilmiş, eserin 6 cilt hâlinde iki ayrı baskısı yapılmıştı. Bunun yanı sıra Kur’an-ı Kerim’in mealini öğrenmek isteyen görme engelli vatandaşlar için “Kur’an-ı Kerim Meali” yayımlanmıştı.

Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek isteyen görme engelli vatandaşların kullanabilmesi için içinde Tecvit bilgilerinin yer aldığı elif-ba’nın basımı gerçekleştirilirken inanç, ibadet, ahlak ve siyer konularında ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerin yer aldığı “Braille Temel Dini Bilgiler” adlı eser de yayımlandı.

Yayımlanan eserler bunlarla da sınırlı kalmadı. Hz. Peygamberin mesajları ve dualarla ilgili eserler de görme engelli vatandaşların istifadesine sunuldu. Bu kapsamda, “Braille Hadislerle İslam” adlı eser ile “Braille Seçme Dualar” adlı eserin basımı gerçekleştirildi.

İletişim Bilgileri

Yetkili Kişi
Şahin Balaban - Dernek Başkanı
Adres
Dere Mh. Tepehan Sk. No:17/2 Meram/Konya
Telefon DERNEK TELEFONU:0332 328 54 10 ------- Dernek Başkanı Gsm:05362295333 Fax KURS TELEFONU: 0332 328 50 18 E-mail sahinbalaban@hotmail.com
Mart 2016
P S Ç P C C P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
102670